Moderneja kaupunkikoteja kasvukeskuksiin

Peab, yksi Pohjoismaiden suurimmista rakennusliikkeistä, rakentaa moderneja kaupunkikoteja suomalaisiin kasvukeskuksiin. Toimimme pääkaupunkiseudulla, Turussa, Tampereella, Vaasassa, Seinäjoella, Jyväskylässä, Kuopiossa ja Oulussa.

Kotien rakentamisessa hyödynnämme mittavaa yhteispohjoismaista kokemustamme asumisratkaisuista, jotka edistävät sekä ihmisten että yhteisen ympäristömme hyvinvointia. Meitä ohjaa sitoutuminen laatuun rakennusprojektin jokaisessa vaiheessa. Haluamme rakentaa kunnon koteja. Omaperusteinen asuntotuotanto kattaa yli kolmanneksen kokonaisliikevaihdostamme. Tämän lisäksi urakoimme asuntoja useille merkittäville valtakunnallisille asuntotuottajille.

Peabin omaan asuntotuotantoon ja ajankohtaisiin projekteihin voit tutustua asuntoliiketoiminnan omilla verkkosivuilla peabkoti.fi.

Kuinka voimme auttaa? Ota yhteyttä asuntorakentamisesta vastaaviin henkilöihin:

Petri Salonen

Apulaisaluejohtaja, Etelä-Suomi Rakentaminen, asuntorakentaminen

Puhelin: +358 40 6526 900
Sähköposti: petri.salonen@peab.fi

Petri Valkeinen

Yksikönjohtaja, Turku

Puhelin: +358 40 8308 140
Sähköposti: petri.valkeinen@peab.fi

Kalle Kulmala

Yksikönjohtaja, Tampere

Puhelin: +358 40 713 2046
Sähköposti: kalle.kulmala@peab.fi

Timo Riikonen

Yksikönjohtaja, Jyväskylä

Puhelin: +358 40 514 5900
Sähköposti: timo.riikonen@peab.fi

Hannu Rajamäki

Yksikönjohtaja, Pohjanmaat

Puhelin: +358 40 0959 905
Sähköposti: hannu.rajamaki@peab.fi

Esko Korpi

Yksikönjohtaja, Vaasa

Puhelin: +358 40 5702 290
Sähköposti: esko.korpi@peab.fi

Juha Kuparinen

Yksikönjohtaja, Kuopio

Puhelin: +358 50 5396 795
Sähköposti: juha.kuparinen@peab.fi

Sakari Takkinen

Yksikönjohtaja, Oulu

Puhelin: +358 40 7717 207
Sähköposti: sakari.takkinen@peab.fi

Ajankohtaista

Peabin omat asuntokohteet jatkossa tehokkaimpaan A-energialuokkaan

Rakennusyhtiö Peabin tavoite on olla hiilineutraali rakentaja vuoteen 2035 mennessä. ”Otamme merkittävän askeleen kohti tätä tavoitetta, kun jatkossa kaikki uudet asuntomme täyttävät nykyisen A-energialuokan vaatimukset”, kertoo Peab Kiinteistökehitys Oy:n toimitusjohtaja Juha-Pekka Eskola.

Peabille valtakunnallinen yhteistyökumppani valvomaan rakentamisen laatua ja kosteudenhallintaa

Kestävä ympäristö syntyy kehittämällä kokonaisvaltaisesti rakentamisen laatua ja erityisesti kosteudenhallintaa. Peab Oy:n uusin avaus on valtakunnallinen kumppanuussopimus Suomen suurimman kuntotarkastus- ja sisäilmayhtiön Raksystemsin kanssa.

Käytämme evästeitä. Jatkamalla sivustoon hyväksyt evästeiden käytön.