Hankekehityksen asiantuntijapalvelu

Maanomistajien varhainen kumppani

Onko sinulla tontti tai maa-alue, jota olet ajatellut myydä tai miettinyt, miten sitä voisi hyödyntää? Tai kiinteistö, johon on tulossa rahoitusta vaativia remontteja? Peabin hankekehityksen asiantuntijapalvelu auttaa sinua löytämään ratkaisun.

Tarjoamme hankekehityspalvelua kaikille tontin ja kiinteistöjen omistajille. Tarkastelemme tilannetta asiakkaan näkökulmasta ja suunnittelemme parhaan mahdollisen ratkaisun kaikki tahot huomioon ottaen. Hoidamme hankkeen kokonaisvaltaisesti aina hankkeen ideoinnista ja rakennus- tai vuokraoikeuden ostosta hankkeen toteutukseen ja kiinteistöjen tai uudisasuntojen myyntiin asti.

Käymme mielellämme asiakkaan kanssa läpi erilaisia vaihtoehtoja. Esimerkiksi väljästi rakennetuissa lähiöissä taloyhtiöillä on hyödyntämätöntä tonttivaraa. Käyttämällä sitä vanhat taloyhtiöt hyötyvät ja voivat rahoittaa linjasaneerauksia tai muita remontteja maan myynnistä saamallaan rahalla. Toinen esimerkki voi olla vanha toimitila, jolle voidaan selvittää jopa käyttötarkoituksen muutosta. Tärkeintä on löytää kaikkia osapuolia miellyttävä lopputulos.

Peab tutkii jokaisen hankkeen potentiaalin

Me tutkimme jokaisen kohteen tai hankkeen potentiaalin tapauskohtaisesti ja kehitämme ehdotuksen tai tarjouksen asian etenemisestä. Tontin omistajan ei siinä vaiheessa tarvitse sitoutua vielä mihinkään, eikä tästä koidu erillisiä kustannuksia.

Lisäksi asukkailla on täydennysrakentamisen myötä mahdollisuus varmistaa oman alueensa vetovoima tulevaisuudessa. Laadukkaan täydennysrakentamisen tuloksena asuntojen arvo nousee ja alueen yleisilmeestä tulee usein entistä viihtyisämpi.

”Meillä on monipuolista ammattitaitoa ja kokemusta sekä resurssit maa-alueiden ja kiinteistöjen tuottavaan kehittämiseen. Pidän huolta siitä, että yhdessä tekeminen ja kaikkien osapuolten vaikuttamismahdollisuudet ovat hankkeissa päällimmäisinä. Me haluamme tehdä hyviä ja viihtyisiä alueita – parempaa tulevaisuutta!”, kertoo Peabin hankekehityspäällikkö Heidi Kanner.

Miten hankekehitysprosessi yleensä etenee?

  1. Hankeen ideointi ja suunnittelu yhdessä Peabin kanssa
  2. Peab tekee tarjouksen rakennusoikeuden ostosta
  3. Kaavakehitys yhteistyössä kiinteistön omistajan kanssa
  4. Tontin osto tai vuokraus
  5. Rakennushankkeen toteutus

Ota rohkeasti yhteyttä niin aloitetaan keskustelu.

Yhteydenottolomake

Hyväksyn ehdot

Ota yhteyttä!

Heidi Kanner

Hankekehityspäällikkö, PKS rakennuttaminen

Puhelin: +358 503 4000 41
Sähköposti: heidi.kanner@peab.fi

Antti Välipakka

Maanhankintapäällikkö

Puhelin: +358 20 7606293

Juha-Pekka Eskola

Toimitusjohtaja, Kiinteistökehitys; Liiketoimintajohtaja, Asunnot

Puhelin: +358 40 0381 953

Peter Lindeberg

Liiketoimintajohtaja, Toimitilat

Puhelin: +358 40 5351 939
Sähköposti: peter.lindeberg@peab.fi

Juha Valonen

Apulaisaluejohtaja Etelä-Suomi, Kiinteistökehitys, Asunnot

Puhelin: +358 50 611 95
Sähköposti: juha.valonen@peab.fi

Kari Kuittinen

Yksikönjohtaja, Asuntorakennuttaminen PKS

Puhelin: +358 40 1424 800
Sähköposti: kari.kuittinen@peab.fi

Petri Valkeinen

Yksikönjohtaja, Turku

Puhelin: +358 40 8308 140
Sähköposti: petri.valkeinen@peab.fi

Jarno Kuustonen

Hankekehityspäällikkö, Turku

Puhelin: +358 40 8691 020
Sähköposti: jarno.kuustonen@peab.fi

Kalle Kulmala

Yksikönjohtaja, Tampere

Puhelin: +358 40 713 2046
Sähköposti: kalle.kulmala@peab.fi

Mika Rauhala

Hankekehityspäällikkö, Tampere

Puhelin: +358 40 5016 800
Sähköposti: mika.rauhala@peab.fi

Hannu Rajamäki

Yksikönjohtaja, Pohjanmaat

Puhelin: +358 40 0959 905
Sähköposti: hannu.rajamaki@peab.fi

Sakari Takkinen

Yksikönjohtaja, Oulu

Puhelin: +358 40 7717 207
Sähköposti: sakari.takkinen@peab.fi

Timo Riikonen

Yksikönjohtaja, Jyväskylä

Puhelin: +358 40 514 5900
Sähköposti: timo.riikonen@peab.fi

Juha Kuparinen

Yksikönjohtaja, Kuopio

Puhelin: +358 50 5396 795
Sähköposti: juha.kuparinen@peab.fi
Käytämme evästeitä. Jatkamalla sivustoon hyväksyt evästeiden käytön.